لیمو ترش سنگی

لیمو ترش سنگی

هر کیلو
5% 77,900 تومان
74,005 تومان

محصولات مرتبط

مشاهده همه

لیمو ترش سنگی: میوه‌ای پر استفاده و مفید

لیموترش میوه‌ای است که استفاده‌های زیادی دارد و ما از آن به عنوان چاشنی در غذا یا طعم دادن به نوشیدنی‌هایمان استفاده می‌کنیم. در سس‌های سالاد هم لیموترش یک جزء پرکاربرد است. لیمو میوه‌ای است که مصرف آن برای بدن انسان می‌تواند خیلی مفید باشد، چرا که سرشار از ویتامین C است. همچنین، میزان کالری ناشی از مصرف این میوه بسیار پایین است. تهیه لیموترش آسان است، زیرا در تمام اوقات سال در دسترس است. با اینکه لیمو ترش در بسیاری از دستورهای غذایی، نوشیدنی و حتی دسر هم استفاده می‌شود و در برخی اوقات، می‌تواند جنبه درمانی هم داشته باشد، اما آیا شما از خواص این میوه و اثر آن بر روی سلامت بدنتان آگاه هستید؟ در این‌جا ما خواص غذایی لیمو ترش سنگی و اثرات گوناگون آن بر روی بدن انسان را بررسی می‌کنیم. برای خرید لیمو ترش سنگی مرغوب و تازه نیز می‌توانید به فروشگاه اینترنتی سان میوه رجوع کنید و این محصول پرخاصیت را تهیه کنید. 

لیموترش سنگی میوه‌ای پراستفاده و مفید

خواص غذایی لیمو ترش سنگی

میزان ۱۰۰ گرم از یک لیمو ترش خام شامل ۸۹ درصد آب؛ 1.1 گرم پروتئین؛ 9.3 گرم کربوهیدرات؛ 2.5 گرم قند؛ 2.8 گرم فیبر؛ 0.3 گرم چربی است. همان‌طور که مشخص است لیموترش سنگی فاقد چربی است و پروتئین و کالری کمی نیز به همراه دارد. کربوهیدرات‌های موجود در لیمو ترش سنگی عمدتا از نوع فیبر و قندهای ساده‌ای مثل گلوکز، فروکتوز و ساکاروز هستند. فیبری که در لیمو موجود است پکتین نام دارد و پکتین یک فیبر محلول است. پکتین می‌تواند با کند کردن روند هضم نشاسته و شکر میزان قند خون را کاهش دهد. 

خواص غذایی لیموترش سنگی

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در لیمو ترش سنگی

لیموترش سنگی سرشار از ویتامین C است و خوردن آن می‌تواند نیمی از میزان استاندارد نیاز روزانه‌ی بدن به این ویتامین را تامین کند. ویتامین C برای سیستم ایمنی و حفظ سلامت پوست بسیار مهم است. ویتامین مهم دیگر در لیمو ترش سنگی، ویتامین B6 است که این ویتامین با روند تبدیل کردن غذا به انرژی مرتبط است. لیمو ترش سنگی حاوی مقادیر کمی ویتامین B6، تیامین (ویتامین B1) و فولات (ویتامین B9) نیز هست. لیمو ترش دارای مقادیر زیادی مواد معدنی نیست اما کمی کلسیم، آهن و پتاسیم دارد.

ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در لیمو ترش سنگی

ترکیبات گیاهی در لیمو ترش سنگی

ترکیبات گیاهی نوعی ترکیبات طبیعی هستند که در گیاهان وجود دارند و برخی از آن‌ها می‌توانند برای بدن انسان مفید باشند. لیمو ترش سنگی حاوی چند نوع ترکیب گیاهی است. سیتریک اسید یک اسید آلی است که به میزان زیاد در این میوه وجود دارد و مصرف آن می‌تواند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کند. هسپریدین آنتی‌اکسیدانی است که می‌تواند رگ‌های خونی را تقویت کرده و از تراکم چربی در آن‌ها جلوگیری کند. دیوسمین یک نوع آنتی‌اکسیدان دیگر است که می‌تواند انقباض ماهیچه‌ای را بهتر کرده و التهاب مزمن در رگ‌های خون را کاهش دهد. لیمونن در پوست لیمو ترش سنگی موجود است و به لیمو بوی خاص آن را می‌دهد. این آنتی‌اکسیدان به تنهایی می‌تواند سوزش معده و بازگشت اسید معده به مری را کاهش دهد. این چند نوع ترکیب گیاهی در لیمو ترش سنگی وجود دارند، اما میزان آن‌ها زیاد نیست. به همین دلیل، برای رساندن این مواد به بدنتان بهتر است تمام لیمو را بخورید.

ترکیبات گیاهی در لیموترش سنگی

مزایای مصرف لیمو ترش سنگی برای سلامت بدن

خوردن لیمو مزایای زیادی برای سلامت انسان دارد که این مزایا عمدتاً به وجود میزان زیاد ویتامین C در لیمو و مواد غذایی دیگر در این میوه نسبت داده می‌شوند. ما در این بخش چند اثر مثبتی که لیمو ترش سنگی بر سلامت بدن می‌تواند داشته باشد را توضیح می‌دهیم.

مزایای مصرف لیموترش سنگی

افزایش سلامت قلب با مصرف لیمو ترش سنگی

بررسی‌ها نشان داده‌اند که در افرادی که میزان ویتامین C در بدنشان کم است، مخصوصاً کسانی که وزن اضافی یا فشار خون بالا دارند، ریسک سکته بالاتر است.  با مصرف لیمو ترش سنگی که حاوی مقدار زیادی ویتامین C است، می‌توان ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سکته را کاهش داد. بعلاوه لیمو ترش سنگی حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که از افزایش میزان رادیکال‌های آزاد در بدن و آسیب سلول‌های آن جلوگیری می‌کنند. این مسئله باعث می‌شود که ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی کاهش یابد. مصرف برخی از فیبرهای موجود در لیمو هم می‌تواند میزان کلسترول در بدن را کاهش داده و از اکسیده شدن کلسترول بد و انسداد رگ‌های خونی جلوگیری کند. بنابراین، مصرف لیمو ترش سنگی می‌تواند برای سلامت قلب و رگ‌های خونی بسیار مفید باشد. برای خرید لیمو ترش سنگی یا خرید آنلاین صیفی جات به فروشگاه سان میوه مراجعه کنید.

افزایش سلامت قلب با لیمو ترش سنگی

جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه با مصرف لیموترش سنگی

لیمو ترش سنگی حاوی ماده‌ای بنام سیتریک اسید است که مصرف آن به میزان مناسب می‌تواند ریسک تشکیل سنگ کلیه در بدن را کاهش دهد.

جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه با مصرف لیمو سنگی

لیمو ترش سنگی و کاهش ریسک ابتلا به کم‌خونی

شایع‌ترین علت کم‌خونی در افراد کمبود آهن است. لیمو دارای مقدار زیادی ویتامین C و سیتریک اسید است که این دو ماده می‌توانند میزان جذب آهن از دیگر غذاها را افزایش دهند. به ‌همین دلیل، خوردن لیمو ترش سنگی می‌تواند برای جذب آهن از منابع غذایی دیگر مفید بوده و ریسک ابتلا به کم‌خونی را کاهش دهد.

کاهش ریسک ابتلا به کم خونی با لیمو سنگی

کاهش ریسک بروز سرطان

در بدن نوعی مواد شیمیایی به نام رادیکال‌های آزاد وجود دارند که مقدار زیاد آن‌ها می‌تواند باعث آسیب به سلول‌های بدن و افزایش ریسک بروز سرطان شود. لیموترش سنگی حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی مثل هسپریدین و لیمونن است که مصرف آنها می‌تواند ریسک ابتلا به سرطان را در بدن انسان کاهش دهد. 

کاهش ریسک بروز سرطان

کاهش اثرات منفی مربوط به افزایش سن با مصرف لیمو ترش سنگی

همان‌طور که گفتیم لیمو حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است. بررسی‌هایی که در رابطه با اثر آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن انسان و اثر بازدارنده‌ی آن‌ها بر روی رادیکال‌های آزاد انجام شده است، نشان می‌دهند که مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند سلامت پوست را افزایش داده و یا حتی از بروز برخی از بیماری‌های مربوط به افزایش سن جلوگیری کند. با اینکه نتایج این نوع بررسی‌ها کاملاً قطعی نیست، نمی‌توان از اثر آنتی‌اکسیدان‌های لیمو ترش بر سلامت بدن انسان چشم‌پوشی کرد.

کاهش اثرات منفی مربوط به افزایش سن با مصرف لیمو ترش سنگی

تقویت سیستم ایمنی بدن

مصرف ویتامین C می‌تواند برای تقویت سیستم ایمنی و بهبود عملکرد آن مفید باشد. حتی در برخی از موارد، مصرف ویتامین C توانسته است مدت زمان بیماری سرماخوردگی را کاهش دهد. با وجود اینکه تحقیقات در مورد اثرات دقیق ویتامین C بر روی سیستم ایمنی بدن اتفاق نظر ندارند، اما نمی‌توان گفت که مصرف این ویتامین که به مقدار فراوان در لیموترش سنگی وجود دارد خالی از هرگونه مزایا و فواید است. 

تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت قوه بینایی با مصرف لیمو ترش سنگی

خوردن لیمو ترش برای سلامت چشم‌ها نیز بسیار مفید است، زیرا ویتامین C موجود در آن برای تقویت قوه‌ی بینایی می‌تواند موثر باشد. ویتامین C پروتئینی به نام کلاژن را تشکیل می‌دهد که این پروتئین در ساختاربندی بافت چشم‌ها مؤثر است. همچنین، برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ویتامین C می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری آب مروارید و تباهی لکه زرد (که بیماری‌های چشمی مربوط به افزایش سن هستند) را کاهش دهد.

تقویت قوه‌ی بینایی با مصرف لیموترش سنگی

اثرات مضر لیمو ترش سنگی

با اینکه لیموترش سنگی خواص غذایی و مزایای زیادی برای سلامت انسان دارد، اما باید آن را به میزان مناسب مصرف کرد. لیمو ترش یک میوه‌ی اسیدی است و مصرف زیاد آن باعث می‌شود اسید لیمو ترش، مینای دندان را از بین برده و دندان‌ها را حساس کند. همچنین، خوردن لیمو ترش سنگی برای همه‌ی افراد مناسب نیست و برخی به آن آلرژی داشته و پوستشان دچار خارش می‌شود.

اثرات مضر مصرف لیموترش سنگی

مصرف و خرید لیمو ترش سنگی از فروشگاه اینترنتی سان میوه 

لیموها در تمام اوقات سال در فروشگاه‌های میوه عرضه می‌شوند، اما فصل‌هایی که در آن‌ها لیموترش از همه تازه‌تر است و برداشت می‌شود، بهار و تابستان هستند. اگر می‌خواهید لیموهای خود را برای مدت طولانی‌تری مصرف کنید، بهتر است آن‌ها را در یخچال نگهداری کنید. اگر چه می‌توان لیموترش را به صورت خام و کامل خورد اما اسیدی و ترش بودن آن، خوردنش را دشوار می‌کند. در عوض، شما می‌توانید آب لیمو ترش درست کرده یا آن را به سالاد، غذا، نوشیدنی‌های دیگر یا حتی دسر خود اضافه کنید. لیمو ترش سنگی یک میوه‌ی سالم و مفید است و اضافه کردن آن به برنامه‌ی غذایی روزانه می‌تواند مزایای زیادی برای سلامتی داشته باشد. 
برای خرید لیمو ترش سنگی تازه و آبدار یا خرید سبزیجات آنلاین می‌توانید به فروشگاه اینترنتی سان میوه رجوع کنید و به اسانی و خیلی سریع از سایت سان میوه لیموترش و سایر میوه‌ها و سبزیجات را به میزان دلخواه خود بخرید. 
 

  • ارسال رایگان

  • سفارش آسان

  • با کیفیت و تازه

  • به‌صرفه و اقتصادی

  • خدمات ویژه

  • تضمین کیفیت