خرمالو

  • خرمالو

خرمالو میوه ای شیرین و خوش مزه

میوه‌ ای که در ابتدای برداشت شاید به دلیل طعم گس مورد علاقه بعضی‌ها نباشد اما وقتی که خوب برسه دیگه نمیشه ازش گذشت البته فقط طعم این میوه نیست که اونو تبدیل به دوست داشتنیه پاییز میکنه ، خاصیت های بی نظیر این دوست داشتنی پاییزی هم تاثیر بسزایی در میزان مصرف این میوه داره ...

چربی پایین در کنار پروتئین ، مواد مغذی ، مواد معدنی و ویتامین هایی که در ادامه اشاره میکنیم این نارنجی پاییزی رو میتونه عضو ثابت برنامه غدایی روزانه خانواده ها کنه.

اگر چه شاید تنها بتونه کمتر از 5 درصد از نیاز روزانه بدن به مواد مغذی رو تامین کنه اما به دلیل داشتن ترکیب کاملی از همه این مواد به عنوان میوه مفید شناخته میشه . برای مثال 17 %از منگنز ، 9 % از ویتامین ث ، 8 % ویتامین ب 6 مورد نیاز بدن رو تامین میکنه همچنین مقدار فیبر خوراکی خرمالو بسیار بالا هست و 80 % بافت این میوه رو آب تشکیل می دهد .

وجود فیبر بالا و دیگر مواد مغذی موجود در خرمالو در تسریع فرآیند کاهش وزن کمک کننده است همچنین میوه هایی که فیبر بالایی دارند باعث کاهش اشتها و میل به مصرف قند و خوراکی‌های فرآوری شده می شود.

میوه خرمالو به دلیل وجود ویتامین‌های A، C و K دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشد که جهت حفظ سلامت چشم‌ها در برابر آسیب دیدگی شبکیه‌ مورد توجه است ، همچنین لوتئین زآگزانتین همراه با ویتامین‌های ذکر شده آسیب ناشی از اشعه فرابنفش و دیگر عفونت‌های چشمی را کاهش میدهد.

خاصیت دیگر این میوه تاثیر بر سلامت سیستم گوارشی است ، که دلیل آن مقدار بالایی فیبر خوراکی خرمالو می باشد . فیبر خوراکی جهت تسهیل فرآیند هضم و جلوگیری از یبوست ضروری است.

تقریبا همه میوه های پاییزی منابع خوبی برای تامین ویتامین ث (C) مورد نیاز بدن هستند ، خرمالو هم از این قانون مستثنی نیست .

پزشکان برای تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بروز بیماری های رایج و متداول مانند سرما خوردگی ، آنفلانزا و عفونت های رایج مصرف میوه های دارای ویتامین ث(C) را توصیه می کنند .

پتاسیم است و سلامت قلب و عروق و مسکن درد عضلات !

تأثیر خرمالو روی سیستم گردش خون و سلامت قلب از دیگر فوائد مصرف این میوه است. نارنجی دوست داشتنی فصل پاییز سرشار از پتاسیم است که باعث می شود فشار خون بدن از طریق بسط رگ‌های خونی و آرام کردن ماهیچه ها تنظیم شود .

پزشکان مصرف مواد دارای پتاسیم را به عنوان مسکن درد عضلات که در سرما خوردگی دچارش می شویم پیشنهاد میکنند که خرمالو هم در این لیست قرار می گیرد .

اما باید توجه کرد که با وجود آنکه این میوه خواص بسیاری برای بدن دارد اما دارای مقدار بالایی تانن نیز می باشد که می‌تواند خطر آفرین باشد. به همین دلیل متخصصان امر تغذیه مصرف متعادل این میوه را توصیه میکنند .

چربی ۰٫۴ گرم

سدیم ۱ میلی گرم

پتاسیم ۳۱۰ میلی گرم

کربوهیدرات ۳۴ گرم

پروتئین۰٫۸ گرم

کلسیم۲ درصد نیاز روزانه

ویتامین ث ۱۱۰ درصد نیاز روزانه

آهن ۱۳ درصد نیاز روزانه

مس ۱۱۳ میلی گرم

روی ۰٫۱۱ میلی گرم

منیزیم ۰٫۳۳۵ میلی گرم

خرمالو زمانی که نارنجی رنگ و سفت شود، وقت برداشت آن است. که در ایران ما در فصل پاییز غالبا این محصول در شمال تهران ( منطقه کن ) و در شمال ایران برداشت می شود .

برای نگهداری بهتر خرمالو معمولا آن را در حالت نیمه رسیده از درخت جدا میکنند و در مکانی با رطوبت ۹۰ تا ۹۵ درصد نگهداری می شود و تا بیش از سه ماه نیز قابلیت نگهداری در انبار را نیز دارد.

اما یک راه ساده و سریع برای خرید خرمالو ، سفارش آنلاین به سان میوه هست. فروشگاه آنلاین سان میوه، راحتی در خرید و کیفیت بی نظیر خرمالو را به شما ارائه می کند.