کلم سفید

کلم سفید

هر عدد
5% 21,900 تومان
20,805 تومان
هر عدد
5% 19,900 تومان
18,905 تومان

محصولات مرتبط

مشاهده همه

کلم سفید: سبزی مغذی و سالم

کلم سفید یا کلم پیچ (Cabbage) یکی از گونه‌های سبزیجات کلم‌ها است که انواع دیگری مثل کلم بروکلی، گل کلم و کلم برگ هم در دسته‌های این گونه قرار می‌گیرند. به احتمال زیاد شما بیشتر کلم سفید را در سالاد یا به عنوان یکی از اجزای غذای اصلی مشاهده کرده‌اید. رنگ این نوع کلم می‌تواند سفید، قرمز، بنفش یا سبز و برگ‌های آن می‌توانند صاف یا چروکیده باشند. سابقه‌ی استفاده از این نوع کلم طولانی است و گفته می‌شود که از هزار سال قبل از میلاد مسیح در اروپا مصرف این سبزی رایج بوده است. کلم سفید را می‌توان به شیوه‌های گوناگون مصرف کرد. شما می‌توانید آن را در ترشی بیندازید، بخارپز یا آب‌پز کنید، تفت دهید یا به‌طور خام بخورید. کلم سفید نوعی سبزی است که سرشار از مواد مغذی و ویتامین است و مصرف آن می‌تواند برای بدن خیلی مفید باشد. در ادامه‌ی این مطلب در خصوص خواص کلم سفید و خواص و مزایایی که می‌تواند برای بدن و سلامتی داشته باشد، صحبت خواهیم کرد. ضمنا برای خرید کلم قرمز و سفید مرغوب و تازه می‌توانید به فروشگاه اینترنتی سان میوه رجوع کنید. 

کلم سفید سبزی مغزی و سالم

فواید و مواد مغذی موجود در کلم سفید

مصرف 89 گرم کلم سفید شامل ۱ گرم پروتئین؛ ۲ گرم فیبر؛ ۸۵ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین K؛ ۵۴ درصد نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین C؛ 100 درصد نیاز روزانه‌ی بدن به فولات؛ ۷ درصد نیاز روزانه‌ی بدن به منگنز؛ ۶ درصد نیاز روزانه‌ی بدن به ویتامین B6؛ ۴ درصد نیاز روزانه‌ی بدن به کلسیم؛ ۴ درصد نیاز روزانه‌ی بدن به پتاسیم و ۳ درصد از نیاز روزانه‌ی بدن به منیزیم می‌شود. علاوه برداشتن این مواد غذایی، کلم سفید دارای مقدار کمی از دیگر ریز خوراکی‌ها است. ویتامین A، آهن و ویتامین B2 جزو این ریز خوراک‌ها هستند. 

فواید کلم سفید

کلم سفید منبع غنی از ویتامین و آنتی‌اکسیدان

همان‌طور که ذکر کردیم، کلم سفید مقدار زیادی ویتامین B6 و فولات دارد. هر دوی این مواد برای بسیاری از فرآیندهای مهمی که در بدن انسان رخ می‌دهند (برای مثال، متابولیسم انرژی و عملکرد طبیعی سیستم عصبی بدن) ضروری هستند. همچنین، کلم سفید دارای میزان زیادی از فیبر و آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمند است (مثل پلی فنل و ترکیبات سولفوری). نقش آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن انسان محافظت از آن در برابر رادیکال‌های آزاد است. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های حاوی اکسیژن هستند که تعداد الکترون‌هایشان متغیر است. این مسئله باعث می‌شود که این رادیکال‌ها یک عامل ناپایدار در بدن انسان باشند. آنتی‌اکسیدان‌ها از زیاد شدن رادیکال‌های آزاد در بدن جلوگیری کرده و به این صورت، از بدن محافظت می‌کنند. همچنین، ویتامین C به میزان زیاد در کلم سفید موجود است. همان‌طور که می‌دانید ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی بدن ماده‌ای مهم است. علاوه بر این، ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان نیرومند است که می‌تواند از بروز برخی سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی و تضعیف قوهٔ بینایی جلوگیری کند. 

مصرف کلم سفید می‌تواند از بروز التهابات مزمن در بدن جلوگیری کند

التهاب یکی از پاسخ‌های بدن در واکنش به آلودگی و آسیب است و در اصل، می‌تواند روند درمان بدن را تسریع کند. بنابراین، التهاب نوعی واکنش عادی بدن نسبت به بروز آلودگی یا آسیب است. اما اگر در طول مدتی طولانی این التهاب رخ دهد، ریسک بروز بیماری‌ها در بدن انسان افزایش می‌یابد. در حقیقت، رخ دادن التهاب مزمن در بدن انسان با بسیاری از بیماری‌ها مثل بیماری‌های قلبی، روماتیسم مفصلی و بیماری‌های التهابی روده‌ای مرتبط است. در کلم سفید و کلم‌هایی که در گروه سبزیجات برگی صلیبی قرار دارند، آنتی‌اکسیدان‌هایی مثل سولفورافان و کائمفرول وجود دارند که دارای خواص ضد التهابی هستند و می‌توانند برخی از نشانگرهای بروز التهاب در خون را کاهش دهند و به این روش، از بروز التهاب مزمن جلوگیری کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که در بدن افرادی که بیشتر کلم سفید مصرف می‌کنند نسبت به افرادی که کمتر کلم سفید مصرف می‌کنند سطح التهاب پائین‌تر است. 

مصرف کلم سفید و جلوگیری از بروز التهابات

کلم سفید سرشار از ویتامین C 

پیشتر اشاره کردیم که ویتامین C به میزان زیاد در کلم سفید وجود دارد. ویتامین C در بدن چندین عملکرد مهم دارد. برای مثال، بدن ما دارای مقدار بسیار زیادی کلاژن است. کلاژن نوعی پروتئین است که برای ساختارمندی و انعطاف‌پذیری پوست و عملکرد صحیح استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی ما ضروری است. ویتامین C یک ویتامین لازم برای تولید کلاژن است. همچنین، ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است و می‌تواند از بدن انسان در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد جلوگیری کند. بررسی‌های زیادی انجام شده‌اند که نشان می‌دهند که مصرف غذاهای سرشار از ویتامین C با کاهش ریسک ابتلا به برخی از سرطان‌ها و بیماری‌های مزمن مرتبط است.

کلم سفید سرشار از ویتامین C

فیبر موجود در کلم به بهبود عملکرد سیستم گوارش کمک می‌کند

کلم سفید دارای میزان زیادی فیبر نامحلول است که مصرف آن برای روده بسیار مفید است. این نوع فیبر در روده‌ی بزرگ حجم مدفوع را افزایش داده و حرکات روده‌ای را بیشتر می‌کند. به این صورت، مشکل یبوست کاهش می‌یابد. علاوه بر این، کلم سفید حاوی مقدار زیادی فیبر محلول نیز هست که فیبر محلول باکتری‌های مفید در روده را تغذیه می‌کند. این باکتری‌های مفید به نوبه‌ی خود از سیستم ایمنی بدن محافظت کرده و مواد غذایی مهمی مثل ویتامین K و B12 را تولید می‌کنند. همه این‌ها باعث می‌شود که خوردن کلم سفید یک مزیت مهم در برنامه غذایی محسوب شود. 

 کلم سفید و سلامت قلب

مصرف کلم سفید می‌تواند بتاکاروتن، لوتئین و دیگر آنتی‌اکسیدان‌هایی را به بدنتان برساند که در حفظ سلامت قلب مؤثر هستند. همچنین، خوردن کلم سفید سطح کلسترول بد  اکسیده شده در خون را پایین می‌آورد. میزان زیاد این نوع کلسترول باعث می‌شود که رگ‌های خونی سفت شوند. همچنین، در کلم سفید مواد مغذی ضد التهابی وجود دارد که آن‌ها به نوبه خود می‌توانند ریسک بروز بیماری‌های قلبی را کاهش دهند.

کلم سفید و سلامت قلب

مصرف کلم سفید و کاهش فشار خون

فشارخون زیاد عارضه‌ای است که در بسیاری از افراد رخ می‌دهد و یک عامل ریسک مهم برای بروز بیماری‌های قلبی و سکته است. بررسی‌ها نشان می‌دهند که افزایش مصرف پتاسیم می‌تواند در کاهش فشارخون مؤثر باشد. اگر میزان سدیمی که ما از نمک موجود در غذاهایمان وارد بدن خود می‌کنیم از حد معینی زیادتر باشد، ریسک بالا رفتن فشار خون هم در ما زیاد می‌شود. پتاسیم یک ماده معدنی است که می‌تواند اثرات سدیم در خون را خنثی کرده و به این طریق، سطح فشار خون را تنظیم کند. رساندن پتاسیم به بدن مسئله مهمی است، زیرا بیشتر غذاهای امروزی ما دارای میزان زیادی از سدیم هستند و پتاسیم زیادی ندارند. بنابراین، برای تعادل سطوح پتاسیم و سدیم در خون و تنظیم فشار خون، اضافه کردن کلم سفید به برنامه غذایی یک مسئله معقولانه به نظر می‌رسد. 

کلم سفید و کاهش فشار خون

خوردن کلم سفید و کاهش میزان کلسترول

کلسترول کاملاً ماده مضری نیست و بدن ما برای برخی از روندهای ضروری‌اش (مثل هضم و ترکیب هورمون‌ها و ویتامین دی) به میزان معینی از کلسترول نیاز دارد. با این وجود، میزان زیاد کلسترول در بدن ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی شود. در کلم سفید دو ماده غذایی وجود دارد که مصرف آن‌ها می‌تواند میزان زیاد کلسترول بد را کاهش دهد. این دو ماده فیبر محلول و فیتو استرول هستند.
-    فیبر محلول: فیبر محلول در روده به کلسترول چسبیده و به این صورت، از جذب آن توسط خون جلوگیری می‌کند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که اگر افراد هر روز ۲ تا ۱۰ گرم فیبر محلول مصرف کنند، میزان کلسترول به حد ۲٫۲ میلی‌گرم کاهش پیدا می‌کند. کلم سفید گزینه خوبی برای مصرف فیبر محلول است. حدود ۴۰ درصد از فیبر موجود در کلم سفید از نوع محلول است.
-    فیتواسترول: فیتواسترول یک نوع ترکیب شیمیایی گیاهی است که از لحاظ ساختار شبیه کلسترول است. نقش فیتواسترول در سیستم گوارشی جلوگیری از جذب کلسترول بد است. به این صورت، میزان کلسترول بد در خون کاهش می‌یابد. 

کلم سفید منبعی غنی از ویتامین K

ویتامین K دو نوع دارد: ویتامین K1 ویتامین K2. ویتامین K1 بیشتر در گیاهان وجود دارد و کلم سفید دارای میزان زیادی از این نوع ویتامین است. در واقع، شما با مصرف ۸۹ گرم کلم سفید می‌توانید حدوداً ۸۵ درصد از میزان ویتامین K مورد نیاز روزانه‌ی بدن خود را تامین کنید. یکی از مزیت‌های اصلی ویتامین K نقش آن به‌عنوان یک عامل کمکی برای برانگیختن آنزیم‌هایی است که این آنزیم‌ها مسئول انعقاد خون هستند. بدون داشتن حد معینی از ویتامین K ممکن است بدن انسان عملکرد انعقاد خون خود به طور صحیح را از دست دهد و به این صورت، ریسک خون‌ریزی شدید در آن افزایش یابد.

کلم سفید منبعی غنی از ویتامین K

خرید کلم سفید از فروشگاه اینترنتی سان میوه

کلم سفید ماده‌ی غذایی بسیار مفید و ارزشمندی است که می‌تواند به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم مصرف شود. شما می‌توانید کلم سفید را به‌طور خام یا پخته مصرف کنید و آن را به سالاد، سوپ و آبگوشت اضافه کنید یا کاملاً با آن سالاد کلم درست کنید. همچنین، در صورت تمایل، می‌توانید آن را بخشی از اجزای ترشی خود کنید. اضافه کردن این گیاه به برنامه غذایی روزانه برای سلامت بدن بسیار مفید بوده و خوردن آن کالری کمی را به بدن می‌رساند. ما در فروشگاه اینترنتی سان میوه کلم‌های مرغوب و ارزانی را عرضه می‌کنیم. شما می‌توانید از طریق سایت سان میوه خیلی سریع و آسان برای خرید کلم سفید و خرید صیفی جات تازه اقدام کرده و از آن برای تهیه‌ی غذاهای مختلف استفاده کنید. 

  • ارسال رایگان

  • سفارش آسان

  • با کیفیت و تازه

  • به‌صرفه و اقتصادی

  • خدمات ویژه

  • تضمین کیفیت