بادمجان

  • بادمجان

مبانی تغذیه ای

یک فنجان بادمجان خرد شده و آب پز حاوی ۳۵ کالری بوده، به طوریکه تقریبا ۸.۶ گرم آن از کربوهیدرات است. این میزان مصرف همچنین حاوی ۰.۸ گرم پروتئین، ۰.۲ گرم چربی و بدون کلسترول می باشد. اگرچه این ماده غذایی منبع خوبی از ریزمغذی ها نبوده، اما ۶ درصد ارزش روزانه منیزیم، ۵ درصد ارزش روزانه برای تیامین و ۴ درصد ارزش روزانه برای ویتامین B6 و ویتامین K را برای بدن فراهم می کند.


چگالی پایین انرژی

بادمجان انتخاب خوبی برای افرادی است که قصد کاهش وزن دارند. به طوریکه می توانید مقدار زیادی از این ماده غذایی را بدون نگرانی از افزایش کالری استفاده کنید. براساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، این ماده غذایی با چگالی پایین به حس سیری در شما کمک می کند.


منبع خوبی از فیبر

مصرف هر فنجان بادمجان خردشده و آب پز حاوی ۲.۵ گرم فیبر بوده که معادل ۱۰ درصد از ارزش روزانه برای فیبر است. فیبر به کاهش کلسترول، کنترل قندخون و محدودکردن خطر بیماری قلبی و گوارشی از جمله یبوست و دیورتیکولوز کمک می کند. فیبر مقداری آب به خود جذب می کند، بنابراین بدون اضافه کردن کالری باعث حس سیری شده و کاهش وزن را به دنبال دارد.


روش های آماده سازی سالم

بخارپز کردن از روش های پخت سالم برای بادمجان به حساب می آید. براساس مطالعه ی منتشر شده در مجله تحقیق تغذیه در ایالات متحده، بخارپز کردن بادمجان موجب محدودیت اسیدهای صفراوی شده که کاهش جذب چربی، سطوح کلسترول و در نتیجه کاهش خطر بیماری قلبی را به همراه دارد. پختن و کبابی کردن نیز از دیگر روش های کم چرب برای آماده سازی بادمجان محسوب می شوند. همچنین از سرخ کردن بادمجان اجتناب کنید، زیرا روغن بسیاری به خود جذب می کند.