ترب سیاه

ترب سیاه

ناموجود
ناموجود

محصولات مرتبط

مشاهده همه

خرید ترب سیاه – پرخاصیت و منحصربفرد

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متنوع شامل میوه‌ها و سبزیجات مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند تاثیرات زیادی بر سلامتی بدن داشته باشد. امروزه مشغله‌های کاری و زمان محدود باعث شده رژیم غذایی اکثر افراد پر از غذاهایی باشد که نه تنها برای سلامتی مفید نیستند بلکه می‌توانند اثرات مخربی نیز بر بدن داشته باشند. غذاهایی مانند غذاهای فرآوری‌شده می‌توانند مواد غذایی مضر زیادی را وارد بدن ما کنند. از سوی دیگر، زندگی شهری و آلودگی هوا نیز باعث می‌شود سم‌های زیادی وارد بدن ما شوند. اما راهکار مبارزه با این سموم و آلودگی‌ها در بدنمان چیست؟ ترب سیاه (Black radish) یکی از سبزیجاتی است که می‌تواند در حفظ سلامت ما مؤثر باشد. ترب سیاه یکی از انواع ترب در بازار است که شاید کمتر چشمتان به آن خورده باشد و یا شاید تا به حال به آن توجه زیادی نکرده باشید و اصلا آن را امتحان نکرده باشید! در هر صورت ما تصمیم داریم در این مطلب در مورد ترب سیاه و خواص آن برای سلامتی صحبت کنیم تا به اهمیت گنجاندن آن در رژیم غذایی خود آگاه شوید. ضمنا برای خرید ترب سیاه می‌توانید سری به فروشگاه اینترنتی سان میوه بزنید و این محصول بسیار مغذی و پرخاصیت را تهیه کنید و برای آشنایی بیشتر با آن نیز تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. 

خرید ترب سیاه

ترب سیاه چیست؟

ترب سیاه یک سبزی ریشه‌ای و نوعی از ترب زمستانی است. نام دیگر آن ترب سیاه اسپانیایی یا ترب ارفورت است. این سبزی ریشه‌ای، پوست سیاهی دارد و گوشت آن سفید است. ترب سیاه در قالب ترب گرد و ترب دراز هم کشت و برداشت می‌شود. مزه ترب سیاه به دلیل مواد شیمیایی گیاهی یا گیا مغذی آن تند است که ترب سیاه بیشتر از این مواد برای دفاع خود در برابر آفت‌ها استفاده می‌کند. تاریخچه‌ی پیدایش ترب سیاه را می‌توان به منطقه‌ای از خاورمیانه نسبت داد که اکنون سوریه در آن واقع شده است. نقاشی‌های موجود در معابد مصر باستان هم نشان می‌دهند که در آن زمان، مردم از این نوع ترب استفاده می‌کردند. در قرن شانزدهم در اروپا استفاده از ترب سیاه زمانی رایج بود اما با گذشت زمان و استفاده از دیگر انواع ترب، استفاده از ترب سیاه به تدریج به فراموشی سپرده شد. ترب سیاه یکی از انواع قدیمی ترب‌ها است که اکنون به خاطر خواص فراوان، مجدداً محبوبیت خود را بازیافته است. یکی از سوال‌هایی که در مورد خوردن ترب سیاه مطرح می‌شود این است که آیا طبع ترب سیاه گرم است یا سرد؟ مزاج ترب سیاه گرم است و افرادی که ترب سیاه را می‌خورند یک طعم داغ و فلفلی را می‌چشند. 

ترب سیاه چیست؟

خواص و فواید ترب سیاه چیست؟

ترب سیاه همانند سایر میوه‌ها و سبزیجاتی که هر روزه مصرف می‌کنیم، حاوی مواد مغذی و ویتامین‌های زیادی است. اما شاید بپرسید خواص و فواید ترب سیاه چیست؟ بنابراین در ادامه‌ی این مطلب در مورد فواید ترب سیاه برای بدن بیشتر صحبت خواهیم کرد. 

خواص و فواید ترب سیاه

خواص و فواید ترب سیاه چیست – ترب سیاه سرشار از مواد مغذی و ویتامین‌ها

ترب سیاه سرشار از ویتامین‌ها و مواد مغذی است. میزان 100 گرم ترب سیاه حاوی این مواد مغذی است:
کالری: 16
کربوهیدرات: 3.40 گرم
پروتئین: 0.68 گرم
فیبر غذایی: 1.6 گرم
فولات: 25 میکروگرم
نیاسین: 0.254 گرم
ویتامین C: مقدار 14.8 میلی‌گرم
ویتامین K: مقدار 1.3 میکروگرم
ویتامین A: مقدار 21 میکروگرم
پتاسیم: 233 میلی‌گرم
کلسیم: 23 میلی‌گرم
مس: 0.05 میلی‌گرم
آهن: 0.34 میلی‌گرم
منیزیم: 10 میلی‌گرم
روی: 28 میلی‌گرم
منگنز: 0.069 میلی‌گرم
ترب سیاه کالری کم و فیبر بالایی دارد و به همین خاطر می‌تواند با ایجاد حس سیری بدون دریافت کالری اضافی، یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای رژیم‌های غذایی کاهش وزن باشد. 

 ترب سیاه سرشار از مواد مغذی و ویتامین‌ها

فواید ترب سیاه - ترب سیاه مفید برای سلامت کبد 

یکی از فواید ترب سیاه این است که مواد غذایی درون آن می‌تواند به‌عنوان سم‌زدای بسیار قوی عمل کند. این مواد، سم‌ها و مواد زائدی که اعضای بدن ما در طول روز جمع می‌کنند و وارد خون می‌شوند، از بین می‌برد. مخصوصاً ترب سیاه برای درمان بیماری زردی مفید است، زیرا خوردن آن باعث می‌شود که میزان ماده‌ای به نام بلیروبین در بدن کاهش یابد. در بیماری زردی این ماده در بدن بیش از حد افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند ریسک بروز زردی را بیشتر کند. از آنجایی که کبد یکی از اعضایی است که عملکرد آن مربوط به زدودن سم‌های بدن است، بنابراین، خوردن ترب سیاه می‌تواند برای سلامت کبد بسیار مفید باشد. 

ترب سیاه مفید برای سلامت کبد 

فواید خوردن ترب سیاه – کاهش توزیع گلبول‌های قرمز خون

یکی دیگر از فواید خوردن ترب سیاه برای زردی این است که خوردن آن باعث می‌شود میزان توزیع گلبول‌های قرمز خون کاهش پیدا کند. این مسئله در افرادی که دچار زردی هستند بسیار مهم است، چرا که افزایش میزان توزیع گلبول‌های خون در بدن با بیماری‌های کبدی و همچنین، بیماری زردی در افراد مرتبط است. به این ترتیب، کاهش میزان توزیع گلبول‌های قرمز خون یک عامل مهم در پیشگیری از بیماری‌های کبدی و زردی محسوب می‌شود. در درمان زردی و بیماری‌های کبدی ترب سیاه یک سبزی بسیار مفید است و مخصوصاً بهتر است این سبزی همراه با برگ‌های آن خورده شود زیرا برگ‌های آن هم بسیار مغذی است. 

فواید خوردن ترب سیاه برای کاهش توزیع گلبول‌های قرمز خون

خواص آب ترب سیاه - خوردن آب ترب سیاه و درمان اختلالات ادراری 

ترب سیاه یکی از سبزیجات ادرارآور است و خوردن آب ترب سیاه می‌تواند باعث افزایش ادرار شود. بعلاوه، نوشیدن آب ترب سیاه می‌تواند باعث کاهش سوزش‌های ادراری و یا سوزش ناشی از هضم غذا شود. همچنین، یکی دیگر از خواص آب ترب سیاه از بین بردن آلودگی‌ها در سیستم ایمنی و کلیه‌ها است. به این صورت، خواص آب ترب سیاه می‌تواند به درمان بسیاری از اختلالات ادراری که توسط سموم اضافی در سیستم بدن ما به وجود می‌آیند، کمک کند. 

فواید آب ترب سیاه برای درمان اختلالات ادراری 

خواص ترب سیاه برای لاغری - خوردن ترب سیاه موثر در کاهش وزن 

خواص ترب سیاه برای لاغری به دو عامل در این ماده‌ی غذایی مرتبط است. یکی از این عوامل موثر در کاهش وزن وجود فیبر در آن است. مصرف فیبر به افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، کمک می‌کند تا بیشتر احساس سیری کرده و از پرخوری پرهیز کنند. علاوه بر این، ترب سیاه دارای شاخص قند خون کمی است، یعنی مقدار قندی که پس از مصرف ترب سیاه در واحد زمان در بدن فرد آزاد می‌شود، بسیار کم است. همچنین، یکی دیگر از خواص ترب سیاه برای لاغری این است که خوردن ترب سیاه می‌تواند میزان سوخت‌وساز سلول‌های بدن را افزایش دهد که این‌هم عامل مهم دیگر در کاهش وزن و لاغری افراد است. بنابراین، خوردن ترب سیاه می‌تواند به کاهش وزن در افراد کمک کند. 

خواص ترب سیاه برای لاغری

خواص و فواید ترب سیاه چیست - آب ترب موثر در کاهش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی 

ترب سیاه و به طور کلی ترب‌ها حاوی دو ماده‌ی مغدی هستند که بنابر تحقیقات انجام شده، این دو ماده می‌توانند در کاهش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی موثر باشند. یکی از این مواد آنتوسیانین است؛ آنتوسیانین ماده‌ای است که طبق بررسی‌های انجام شده، هر چقدر میزان مصرف آن در افراد بالاتر باشد میزان ریسک بروز بیماری‌های قلبی عروقی کمتر خواهد بود. ماده‌ی مغذی دیگری که در ترب سیاه وجود دارد، فلاونوئید است؛ فلاونوئید خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی دارد و مصرف این ماده می‌تواند استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش دهد. افزایش بروز استرس اکسیداتیو با افزایش میزان ریسک بروز بیماری‌های قلبی عروقی هم مرتبط است. این مواد مغذی به ترب رنگ‌های خاص آن را می‌دهد. در نتیجه، خوردن آب ترب سیاه می‌تواند برای کاهش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی مفید باشد. 

خواص و فواید ترب سیاه برای قلب و عروق

فواید ترب سیاه - خواص آب ترب در کاهش ریسک بروز سرطان 

ترب سیاه حاوی موادی با خاصیت آنتی‌اکسیدانی است؛ موادی مانند ویتامین C، فولیک اسید و آنتوسیانین موادی هستند که بنا بر بررسی‌ها می‌توانند ریسک بروز بسیاری از سرطان‌ها مثل سرطان کلیه، سرطان روده‌ی بزرگ، سرطان روده‌ی کوچک، سرطان معده و سرطان دهان را کاهش دهند. بنابراین، از خواص آب ترب سیاه می‌توان به کاهش ریسک بروز سرطان اشاره کرد. 

فواید ترب سیاه - خواص آب ترب در کاهش ریسک بروز سرطان 

فواید ترب سیاه - آب ترب سیاه برای تقویت عملکرد دستگاه گوارش و کبد 

خوردن آب ترب سیاه به طور منظم می‌تواند تولید زرداب یا صفرا در کبد را افزایش دهد. زرداب یا صفرا مایعی است که به فرایند هضم کمک می‌کند. این مایع توسط کبد تولید می‌شود و در کیسه صفرا به صورت ذخیره باقی می‌ماند. صفرا ماده‌ای است که برای هضم خوب غذا بسیار مهم است. بنابراین، خوردن آب ترب سیاه می‌تواند عملکرد کبد را تقویت کند. علاوه بر این، ترب سیاه سرشار از فیبر است که خوردن فیبر به افزایش حرکات روده کمک کرده و باعث کاهش مشکل یبوست می‌شود. همچنین، خوردن فیبر باعث می‌شود حجم مدفوع در روده بزرگ افزایش پیدا کرده و به این صورت، حرکت آن در روده بزرگ آسان‌تر شود که این خود به کاهش مشکل یبوست در افراد کمک می‌کند. در نتیجه، خوردن آب ترب سیاه می‌تواند عملکرد دستگاه گوارش و کبد را تقویت کند. 

خواص ترب سیاه برای تقویت عملکرد دستگاه گوارش و کبد 

خواص و فواید ترب سیاه - خواص آب ترب سیاه برای کاهش فشارخون 

یکی از موادی که در بدن ما می‌تواند در کاهش فشار خون مؤثر باشد، ماده‌ای بنام پتاسیم است. طبق تحقیقات انجام شده، پتاسیم می‌تواند رگ‌های خونی را گشاد کند و به این صورت، باعث شود که میزان خون بیشتری در رگ‌ها جریان داشته باشد. این مسئله به نوبه‌ی خود باعث تنظیم جریان گردش جریان خون در رگ‌های خونی می‌شود و در کاهش فشار خون نیز مؤثر است. ترب سیاه حاوی پتاسیم است و خوردن آن می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند. بنابراین، خواص آب ترب سیاه می‌تواند در کاهش فشار خون مؤثر باشد. 

 خواص آب ترب سیاه برای کاهش فشارخون 

خواص ترب سیاه برای دیابت - درمان دیابت و کاهش ریسک بروز این بیماری

همانطور که گفتیم ترب دارای شاخص قند خون کمی است. یعنی زمانی‌که شما آب ترب سیاه یا ترب سیاه را مصرف می‌کنید، میزان قند خون آزاد شده در بدن شما بسیار کم خواهد بود. این مسئله برای افرادی که ریسک بروز بیماری دیابت در آن‌ها زیاد است، بسیار مهم است چرا که با خوردن این سبزی، ریسک بروز دیابت در آن‌ها افزایش پیدا نخواهد کرد. علاوه بر این، یکی دیگر از خواص ترب سیاه برای دیابت تنظیم میزان جذب قند در خون توسط بدن است. این عامل هم می‌تواند به کسانی که از بیماری دیابت رنج می‌برند مفید باشد، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا ترب سیاه را بدون هیچ‌گونه نگرانی در مورد افزایش میزان قند خونشان مصرف کنند. در نتیجه، ترب سیاه می‌تواند در درمان دیابت و کاهش ریسک بروز این بیماری مفید باشد. 

خواص ترب سیاه برای دیابت

خواص ترب سیاه برای پوست - خواص ترب سیاه برای زیبایی و حفاظت از پوست صورت

یکی از خواص ترب سیاه برای پوست، ویتامین‌ها و موادی است که در آن وجود دارد. ویتامین C، فسفر، زینک و برخی از ویتامین‌های گروه B که در ترب سیاه وجود دارند، برای سلامت پوست ما مفید هستند. علاوه بر این، یکی دیگر از خواص ترب سیاه برای پوست صورت این است که مقدار زیادی آب در آن وجود دارد. همان‌طور که می‌دانیم آب برای حفظ رطوبت پوست صورت بسیار مهم است. بنابراین، با خوردن ترب سیاه یا آب ترب سیاه می‌توانید مقدار زیادی آب به پوست خود برسانید که برای رطوبت و زیبا ماندن آن بسیار مفید است. همچنین، یکی دیگر از روش‌های بهره‌مندی از خواص ترب سیاه برای پوست صورت، له کردن ترب سیاه و استفاده از آن به عنوان پاک‌کننده‌ی صورت است. این کار به دلیل مواد سم‌زدا و ضدباکتری ترب سیاه است که به تمیز ماندن پوست کمک می‌کند. 
بعلاوه، کمک به درمان اختلالات پوستی مثل پوست خشک و جوش‌های پوستی از دیگر خواص ترب سیاه برای پوست است، زیرا ترب سیاه حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان و فلاونوئید است که خواص درمانی فراوانی دارند و می‌توانند در درمان اختلالات پوستی مؤثر باشند. 

خواص ترب سیاه برای پوست

خواص ترب‌سیاه برای ریه - خوردن ترب سیاه می‌تواند در مبارزه با بیماری‌های تنفسی مفید باشد

خواص ترب سیاه برای ریه اثر تمیزکنندگی و ضدآلودگی آن است. در گذشته از خواص ترب سیاه برای ریه برای کاهش گرفتگی سیستم تنفسی استفاده می‌شد. برای مثال، در زمستان به دلیل آلودگی هوا، آلرژی و سرماخوردگی، گلو، بینی و ریه‌ها ممکن است کمی گرفته و تحریک شوند. مصرف ترب سیاه برای ریه باعث می‌شود که ریه تقویت شود و همچنین، برای درمان سرفه نیز مفید است. خواص آب ترب سیاه در ماه‌های زمستانی بسیار مفید است. در فصول سرد احتمال ابتلا به بیماری‌های سیستم تنفسی در برخی از افراد بیشتر است. 
در کشورهای آسیایی از خواص ترب سیاه برای ریه برای درمان برونشیت و سرفه‌های شدید استفاده می‌شود. آب ترب سیاه دارای خواص ضدمیکروبی و ضد ویروسی است و به همین دلیل، آب ترب سیاه برای عارضه‌هایی مثل گلودرد، آلودگی‌های باکتریایی و ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا خوب است. در نتیجه، مصرف ترب سیاه برای ریه به سلامت سیستم تنفسی کمک می‌کند و برای مبارزه با بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی و آنفولانزا نیز مفید است. 

خواص ترب‌سیاه برای ریه

خواص ترب سیاه در طب اسلامی

اما می‌خواهیم در اینجا در مورد خواص ترب سیاه در طب اسلامی و به طور کلی، خواص ترب سیاه در طب سنتی صحبت کنیم. گفتیم که ترب سیاه مواد مغذی مفید و خواصی دارد که باعث می‌شود از آن برای درمان طبیعی بیماری‌ها استفاده شود. در گذشته درمانگران از ترب سیاه برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند. درمانگران در طب اسلامی نیز از ترب سیاه در روش‌های درمانی خود استفاده می‌کردند. بنا بر حکایات مربوط به ترب در طب اسلامی، طبیبان مسلمان بر این باور بودند که ریشه‌ی ترب برای درمان بلغم مفید است و به هضم غذا کمک می‌کند. همچنین، از دیگر خواص ترب سیاه در طب اسلامی این است که برگ ترب سیاه باعث تحریک ادرار می‌شود. همچنین، کاهش مشکل یبوست از دیگر خواص ترب سیاه در طب اسلامی است. 
ترب سیاه در طب سنتی چین باستان نیز از دیرباز مورد استفاده قرار می‌گرفته است. چینی‌ها با مخلوط کردن آب ترب سیاه، عسل، سرکه سیب و آب، معجونی درست می‌کردند که از این معجون برای درمان بیماری‌های ریوی استفاده می‌شد. در هند خواص ترب سیاه از نظر طب سنتی به عنوان یک غذای مقوی و نیروبخش برای کبد به کار گرفته می‌شد. در طب سنتی مکزیک از خواص ترب سیاه از نظر طب سنتی، برای پاک کردن کبد و تقویت عملکرد سیستم گوارشی استفاده می‌شد. همچنین، در بسیاری از نقاط دیگر از خواص ترب سیاه در طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی و درمان سرماخوردگی و آنفولانزا نیز استفاده می‌شد. همان‌طور که می‌بینید، خواص ترب سیاه از نظر طب سنتی فراوان است و این سبزی هنوز هم به اندازه‌ی زمان گذشته فواید و خواص بسیار مفید خود را دارد. 

خواص ترب سیاه در طب اسلامی

فواید ترب سیاه برای کرونا

حالا که بیماری کرونا بخشی از زندگی ما شده و همیشه در سایه‌ی خطر آن زندگی می‌کنیم، خوردن میوه‌ها و مواد غذایی که می‌توانند سیستم ایمنی بدن را تقویت کنند، بیش از پیش مهم شده است. در بین میوه‌ها و سبزیجاتی که برای تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با بیماری کرونا مناسب هستند، ترب سیاه سبزی بسیار مغذی و مناسبی است. ترب سیاه دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است و می‌تواند میزان التهاب در بدن را کاهش دهد. مخصوصاً، در طب سنتی از معجون‌های ترب سیاه برای درمان بیماری‌هایی که مربوط به سیستم تنفسی بودند، مثل سرماخوردگی و سرفه استفاده می‌شد. بیماری کرونا سیستم تنفسی ما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و می‌توان از خواص ترب سیاه برای کرونا استفاده کنیم تا سیستم ایمنی خود را تقویت کرده و در صورت ابتلا به این بیماری، بدن قوی‌تری داشته باشیم. 

فواید ترب سیاه برای کرونا

خواص ترب سیاه با عسل

یکی از روش‌های درمان بیماری تنفسی یا سرفه‌های شدید سرماخوردگی، درست کردن معجون ترب سیاه با عسل است. ترب سیاه یک سبزی زمستانی است و مقدار زیادی ویتامین C در خود دارد که این ویتامین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. از طرف دیگر، عسل هم خواص آنتی‌باکتریایی دارد و خوردن آن می‌تواند علاوه بر پاک‌سازی گلوی آلوده، آن را نرم کرده و تحریک گلو را کاهش دهد. به همین دلیل، خواص ترب سیاه با عسل باعث می‌شود معجون ترب سیاه با عسل فواید زیادی برای گلودرد، سرفه‌های شدید و به طور کلی، سرماخوردگی داشته باشد. 

برای این که از خاصیت ترب سیاه با عسل بهره‌مند شوید تنها احتیاج به یک یا دو ترب سیاه تازه و مقداری عسل دارید. برای درست کردن معجون ترب سیاه با عسل، باید آب ترب سیاه را گرفته و آن را با کمی عسل مخلوط کنید تا از فواید ترب سیاه با عسل بهره‌مند شوید. بنابراین، هر زمان که دچار سرفه‌های شدید یا بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا شدید، می‌توانید از خاصیت ترب سیاه با عسل برای درمان این نوع بیماری‌ها و تسکین سرفه‌های شدید استفاده کنید. 

خواص ترب سیاه با عسل

خواص ترب سیاه برای کلیه

افراد مبتلا به سنگ کلیه می‌توانند از خواص ترب سیاه بهره‌مند شوند. خواص ترب سیاه برای کلیه بسیار زیاد است و باعث می‌شوند ترب سیاه یک سبزی مناسب برای رژیم غذایی مخصوص کلیه باشد. ترب سیاه حاوی مقدار پتاسیم و فسفر کمی است اما حاوی مواد مغذی زیاد دیگری است. افراد مبتلا به سنگ کلیه باید میزان پتاسیم و فسفر کمتری دریافت کنند و خوشبختانه، ترب سیاه میزان فسفر و هم میزان پتاسیم کمی دارد و می‌تواند به عنوان بخشی از رژیم غذایی این افراد باشد. بعلاوه ترب سیاه برای پیشگیری و درمان سنگ کلیه نیز بسیار مفید است. بررسی‌ها در مورد خواص و فواید ترب سیاه برای سنگ کلیه نشان می‌دهد که مصرف آب ترب‌سیاه برای دفع سنگ کلیه می‌تواند میزان دفع کلسیم اکسالات در ادرار افراد را افزایش دهد. همچنین، شستشوی هرگونه کریستالی که می‌تواند در کلیه‌های شما در حال شکل‌گیری باشد از دیگر خواص ترب‌سیاه برای دفع سنگ کلیه است. شما برای مصرف ترب‌سیاه برای سنگ کلیه می‌توانید ۱ یا ۲ بار آب آن را در هفته مصرف کنید. 

خواص ترب سیاه برای کلیه

خواص و فواید ترب سیاه در بارداری

همان‌طور که گفتیم ترب سیاه یک سبزی بسیار مقوی است و از خواص ترب سیاه در طب سنتی استفاده‌های بسیاری می‌شود. ترب سیاه حاوی مواد مغذی زیادی مثل پتاسیم، فولات، کلسیم، آهن، ویتامین C، ویتامین A، و ویتامین‌های گروه B، زینک و منگنز است. مخصوصاً فولات، و ویتامین‌های گروه B برای رشد جنین بسیار مهم هستند. همچنین، ویتامین C، K، D و کلسیم هم برای رشد استخوان‌های جنین مفید هستند. خوردن ترب سیاه به خاطر فیبر موجود در این گیاه برای کنترل وزن خانم‌های باردار بسیار مفید است. بعلاوه ترب سیاه به خاطر انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی که دارد برای رشد جنین می‌تواند بسیار موثر باشد. 

خواص و فواید ترب سیاه در بارداری

خواص ترب سیاه برای رحم – ترب سیاه مفید برای درمان فیبروز رحم

خوردن ترب سیاه برای زنان فواید زیادی دارد. یکی از خواص ترب سیاه برای رحم است. زنانی که دارای تومورهای فیبروم رحم هستند از مشکلات زیادی رنج می‌برند. یکی از مشکلات آن‌ها یبوست است. فیبر ترب سیاه می‌تواند به زنان و مشکل یبوست آنها کمک کند. علاوه بر این، فیبر ترب سیاه می‌تواند میزان قند خون زنان را کاهش دهد که این هم از مشکلات رایج زنان مبتلا به فیبروز رحم است. همچنین، چاقی نیز می‌تواند از دلایل ایجاد فیبروم رحمی باشد. بنابراین زنانی که به این مشکل دچار هستند با جایگزین کردن غذاهای پرچرب با ترب سیاه در برنامه غذایی خود می‌توانند از خواص ترب سیاه برای لاغری استفاده کرده و به درمان مشکل فیبروم رحم نیز کمک کنند. در نتیجه، خواص ترب سیاه برای رحم هم به‌سلامت رحم کمک خواهد کرد و هم در درمان فیبروم رحم نیز مؤثر است. 

خواص ترب سیاه برای رحم

خواص ترب سیاه برای معده

از دیگر خواص ترب سیاه می‌توان به خواص آن برای معده و دستگاه گوارشی اشاره کرد. خوردن ترب سیاه برای معده و مخصوصاً مشکلات معده‌ای بسیار کاربردی است. در گذشته از خواص ترب سیاه برای معده و اختلالات معده‌ای و گوارشی و همچنین، از دست رفتن اشتها و مشکلات مربوط به مجرای صفراوی استفاده می‌شده است. طبق تحقیقات انجام شده، خوردن ترب سیاه می‌تواند عملکرد کیسه صفرا را تقویت کند و به کارکرد دستگاه گوارشی کمک کند. 

خواص ترب سیاه برای معده

خواص ترب سیاه برای قاعدگی

عوامل بسیاری وجود دارد که می‌تواند باعث اختلال در قاعدگی خانم‌ها شود. برای مثال، استرس، عدم توازن هورمونی، مصرف برخی از داروها یا حتی انجام تمرین‌های سخت می‌تواند باعث شود فرایند قاعدگی در زنان و دختران از حالت عادی خود خارج شده و منجر به خون‌ریزی بیش از حد شود. خون‌ریزی بیش از حد باعث ازدیاد خون در قاعدگی می‌شود و اگر این عارضه همراه با کمبود آهن در بدن فرد همراه باشد، می‌تواند منجر به کم‌خونی شود. یک برنامه‌ی غنی از غذاهای سرشار از آهن می‌تواند برای تامین آهن مورد نیاز بدن موثر باشد. ترب سیاه یکی از غذاهای مفید برای جذب آهن است. ترب سیاه و به ویژه برگ‌های ترب سیاه حاوی مقدار زیادی آهن است. به این ترتیب از خواص ترب سیاه برای قاعدگی می‌توان به تامین آهن و پیشگیری از بروز کم‌خونی در خانم‌ها اشاره کرد. 

خواص ترب سیاه برای قاعدگی

خواص ترب سیاه برای پروستات

ترب سیاه یکی از اعضای خانواده‌ی سبزیجات چلیپایی است. در این نوع سبزیجات مواد شیمیایی گیاهی وجود دارد که می‌توانند مواد سرطان‌زا در بدن را سم‌زدایی کنند. علاوه بر این، این مواد شیمیایی گیاهی دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هستند که می‌توانند ریسک بروز بسیاری از سرطان‌ها را در بدن کاهش دهند. ترب سیاه نیز حاوی این مواد شیمیایی گیاهی است و با گنجاندن این ماده‌ی غذایی می‌توان از خواص آن برای پروستات بهره‌مند شد. تحقیقات نشان داده است مردانی که هر هفته حدود ۸۵ گرم یا صد گرم ترب سیاه مصرف می‌کنند، ریسک بروز سرطان پروستات در آن‌ها حدود ۴۱ درصد کمتر است. از این رو، از خواص ترب سیاه برای پروستات می‌توان به کاهش ریسک بروز سرطان پروستات در مردان اشاره کرد. 

خواص ترب سیاه برای پروستات

خواص برگ ترب سیاه

ما در مورد خواص گوناگون چروک ترب سیاه صحبت کردیم. حالا زمان آن رسیده که در مورد خاصیت برگ ترب سیاه صحبت کنیم. بسیاری وقتی ترب را از بازار می‌گیرند برگ‌های آن را دور می‌ریزند. ما در این بخش می‌خواهیم به شما ثابت کنیم که برگ ترب سیاه به اندازهٔ خود ترب سیاه مفید و مغذی است و شما می‌توانید از فواید برگ ترب سیاه نیز بهره‌مند شوید. از خواص برگ ترب سیاه می‌توان به تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به لاغری، سلامت پوست، درمان سنگ کلیه، تنظیم فشار خون و غیره اشاره کرد. بعلاوه از خواص برگ ترب سیاه در طب سنتی برای مبارزه با بیماری‌هایی مثل سرماخوردگی، تقویت سیستم ایمنی و کاهش ریسک بروز سرطان استفاده می‌شود.

خواص برگ ترب سیاه

خواص ترب سیاه و سفید

علاوه بر ترب سیاه که ما در این مطلب در مورد آن صحبت کردیم، ترب دیگری نیز وجود دارد که به نام ترب سفید یا دایکون شناخته می‌شود. شکل ظاهری این ترب مثل هویج است و مزه‌ی آن شبیه مزه‌ی ترب قرمز است. ترب سفید بیشتر در کشورهای آسیایی و به‌خصوص در ژاپن کشت و برداشت می‌شود و یکی از معمول‌ترین سبزی‌های قابل خوردن است. خواص ترب سفید شبیه ترب سیاه است و خیلی با آن فرقی نمی‌کند. 

خواص ترب سیاه و سفید

خواص ترب سیاه با ماست، آری یا خیر؟

معمولاً میوه‌ها و سبزیجات خوردنشان آسان است و هضم شدنشان هم سریع. اما محصولات لبنیاتی این‌طور نیستند و در واقع، آن‌ها فرآیند هضم را کند می‌کنند. اگر شما سبزیجات و میوه‌ها را با محصولات لبنیاتی بخورید، خوردن این دو باعث دلمه شدن محصولات لبنیاتی و افزایش میزان اسیدی شدن بدن می‌شود. طبع ترب سیاه گرم است، اما طبع ماست و محصولات لبنیاتی سرد. ترکیب کردن این دو با همدیگر اصلاً فکر خوبی نیست. همچنین، ماست به تنهایی یک غذای کامل محسوب می‌شود و نباید با هیچ غذای دیگری خورده شود، زیرا فرایند هضم را کند می‌کند. بنابراین، اگر شما می‌خواهید از خواص ترب با ماست بهره‌مند شوید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که این دو را جداگانه و با فاصله از همدیگر مصرف کنید. 

خواص ترب سیاه با ماست، آری یا خیر؟

عوارض ترب سیاه

با تمام خواص و فوایدی که خوردن ترب سیاه برای بدن ما و سلامت بدن ما دارد، خوردن بیش از حد آن هم می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد که در این بخش در رابطه با عوارض مصرف زیاد ترب سیاه صحبت خواهیم کرد. ترب سیاه برای کسانی که مشکلات غده تیروئید دارند مناسب نیست. ترب سیاه یکی از سبزیجات خانواده‌ی کلم است. سبزیجات این خانواده حاوی نوعی ماده‌ای بنام گلوکوزینولات هستند که مصرف بیش از حد آن می‌تواند در فرآیند تولید غده‌های هورمونی در غده تیروئید تداخل ایجاد کند و در نهایت، منجر به ایجاد غمباد یا گواتر در غده‌ی تیروئید شود. برخی از افراد نیز به ترب سیاه حساسیت دارند به هیچ وجه نباید این سبزی را مصرف کنند. 

عوارض ترب سیاه

خرید ترب سیاه از میوه فروشی آنلاین سان میوه

همانطور که تا اینجا گفتیم، ترب سیاه دارای فواید و خواص زیادی برای سلامتی است. ترب سیاه را به روش‌های مختلفی می‌توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید و از خواص آن بهره‌مند شوید. ترب سیاه را می‌توان در سالادهای مختلفی استفاده کرد و حتی برگ آن نیز در غذاها و یا سالاد می‌تواند یک گزینه‌ی خوشمزه و مفید باشد. برای خرید ترب سیاه به برگ‌های آن دقت کنید چراکه پژمرده بودن برگ‌های آن می‌تواند نشان‌دهنده‌ی کهنه بودن ترب سیاه باشد. قیمت ترب سیاه را می‌توانید در میوه فروشی آنلاین سان میوه مشاهده کنید و در صورت تمایل برای خرید آنلاین ترب سیاه اقدام کنید. به شما پیشنهاد می‌کنیم با خرید ترب سیاه و افزودن آن به غذاها یا سالاد خود علاوه بر طعم بی‌نظیر، از خواص بی‌نظیر آن برای سلامتی نیز بهره‌مند شوید. 

خرید ترب سیاه از میوه فروشی آنلاین سان میوه

  • ارسال رایگان

  • سفارش آسان

  • با کیفیت و تازه

  • به‌صرفه و اقتصادی

  • خدمات ویژه

  • تضمین کیفیت